Naprawa i regeneracja rozruszników to ekonomiczne rozwiązanie, które przywraca pełną funkcjonalność tego kluczowego elementu każdego silnika spalinowego. Rozrusznik pobiera znaczne ilości prądu z akumulatora, działając intensywnie, ale przez krótki czas. Niewłaściwe użytkowanie, na przykład wynikające z problemów z uruchamianiem silnika spowodowanych awarią układu zasilania, może przyspieszyć zużycie jego kluczowych części. Nawet przy normalnej eksploatacji po pewnym czasie dochodzi do zużycia komponentów elektrycznych i mechanicznych, co prowadzi do konieczności naprawy lub regeneracji.
Nieprawidłowe działanie rozrusznika często wynika z awarii takich elementów jak zużyte styki włącznika elektromagnetycznego, przewody zasilające, szczotki węglowe, komutatory czy uszkodzone uzwojenie. Czasami usterki dotyczą zębnika. Aby rozrusznik działał prawidłowo, wszystkie te części muszą być w dobrym stanie. W razie awarii należy ocenić stan rozrusznika i zdecydować, czy konieczna jest jego regeneracja, czy wystarczy wymiana konkretnych elementów.
W trakcie pracy rozrusznik pobiera dużo prądu z akumulatora. Powoduje to sukcesywne zużywanie się styków. Problemem jest też ich narastające w trakcie eksploatacji zanieczyszczenie i charakterystyczna korozja. Uszkodzone styki powodują problem z uruchomieniem rozrusznika. Awarii może ulec też włącznik i uzwojenie elektromagnesu. Działanie urządzenia można zweryfikować bez jego demontażu poprzez podanie zasilania bezpośrednio na rozrusznik. W ten sposób można zweryfikować czy wystarczy czyszczenie połączeń i wymiana styków lub włącznika elektromagnesu.
Jednym z elementów zużywających się w rozruszniku są szczotki węglowe. Wywołane są przez brak możliwości uruchomienia rozrusznika. Szczotki węglowe mogą się po prostu zużyć w trakcie eksploatacji. Czasami zdarza się, że zanieczyszczenie, które jest generowane przez niszczące się szczotki, prowadzą do zakleszczenia ich w prowadnicach. Uszkodzeniu może ulec także sprężyna dociskowa, która ma zapewniać kontakt pomiędzy szczotkami a komutatorem rozrusznika.
Problem z rozrusznikiem może wynikać także z uszkodzenia lub zanieczyszczenia komutatora. W takim przypadku należy oczyścić komutator. Jeżeli jego powierzchnia jest uszkodzona np. porysowana lub nadpalona, można zdecydować się na jego toczenie. W przypadku skrajnego zużycia konieczna jest wymiana na nowy.
Podczas eksploatacji rozrusznika może także dojść do uszkodzenia któregoś z uzwojeń. W takim przypadku konieczna jest jego wymiana. Uszkodzone uzwojenie wirnika lub stojana powoduje brak możliwości uruchomienia rozrusznika. Objawy są zbliżone do tych, które obserwuje się przy awarii szczotek węglowych i komutatora.
Uszkodzeniom ulega też mechnizm sprzęgający rozrusznik z kołem zamachowym spalinowej jednostki napędowej. Uszkodzenie zębnika może powodować problem wysprzęglaniem, co powoduje opóźnione rozłączanie rozrusznika. W takim przypadku konieczna może okazać się także wymiana bendiksu (układu sprzęgającego).
0
Naprawionych alternatorów
0
Naprawionych rozruszników
0
Naprawionych układów klimatyzacji
0
Zadowolonych klientów